A kórház története
A KÓRHÁZ TÖRTÉNETE
A Kórház múltja – ahogyan a jelene is - szorosan egybefonódik Újpest történetével. Az "Újpest települést" alapító gróf Károlyi István fia, gróf Károlyi Sándor országos méretű alapítványai mellett igen sokat tett szűkebb pátriájáért. Az egyház, az infrastruktúra és a közegészségügy egyaránt az Ő bőkezű adományainak köszönhette fejlődését.
Legjelentősebb újpesti alapítványa a Károlyi Kórház felépítése és működtetése volt. A Nyár utcai telken saját költségen létesített magánkórház 1893. és 1895. között Ybl Miklós tervei alapján épült. A kialakított részlegekben a belgyógyászati, a sebészeti és a szülészeti szakmák kaptak helyet, kezdetben a cél az uradalom betegeinek és – 1907-ig önálló községi rangú - Újpest lakosságának ellátása volt. Az intézmény az átadástól négy éven keresztül, mint magánkórház működött, a fenntartását is Károlyi Sándor gróf fedezte. 1899-ben a kórház nyilvános – közkórházi - jelleget nyert el. Az eredetileg 60 beteg ellátására tervezett épületet 1936-ban emeletráépítéssel bővítették és az ágyszámot 203-ra növelték. A főépület jelenleg is őrzi eredeti szerkezetét, homlokzatát és vonzó külső megjelenését, amelyben jelenleg krónikus és radiológiai járó ellátás, illetve - a korábbi szolgálati lakás funkciójú - pavilon épületben szakambulanciák működnek.
Az Árpád úton az "Árpád Közkórház", mint Újpesti Gyerekkórház 1905-ben került kialakításra, amelyet 1918-ban felnőttek ellátására is alkalmas részekkel egészítették ki, elnevezése 1939-től „Árpád Kórház” volt. Itt működött 2007. áprilisáig a III.sz. Belgyógyászati Osztályunk, illetve 2012-ig a Budapest és vonzáskörzetét is ellátó Baleseti Sebészeti Osztályunk, amelynek feladatát 2012. júliusától a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvéd Kórháza végzi. A Városi Kórházból átköltöztetett Neurológia Osztály mellett a Központi Laboratórium is ezen a telephelyen kapott helyet, és itt épült 1998-ban a korszerű Központi Intenzív Terápiás Osztály. Az említett osztályok bezárásának következményeként a telephelyen az egészségügyi ellátás megszűnt, 2015. évben a telephelyi ingatlan teljes egészében visszaadásra került az Állami Egészségügyi Ellátó Központ mint középirányító szerv részére.
A harmadik kórház megépítéséről Újpest város képviselő testülete 1926-ban döntött. A korábbi évtizedek sorozatos járványai miatt végleges jellegű járványkórház felépítése feltétlenül időszerű volt. A Baross utcában található Városi Kórház 1932. évben nyílt meg, a fertőző tífusz, diftéria, tbc osztályokkal. Később a fertőző profil átalakult, majd megszűnt. Általános betegellátás 1936. óta működik a telephelyen, kezdetben 165 ággyal, amelyet később 210 ágyra bővítettek. A Baross utcában urológiai, neurológiai, rehabilitációs és krónikus osztályok működtek. Az Urológiai Osztály 2007. áprilisi, illetve a Neurológiai Osztálynak az Árpád telephelyre történt átköltözésével a telephely fő profilja véglegesen a krónikus és rehabilitációs ellátás lett. Jelenleg három rehabilitációs, illetve a hozzájuk tartozó szakambulanciák, valamint az Ápolási Osztály fogadják a pácienseket.
A negyedik telephely 1916-17-ben létesült az "Újpesti Szülőház Egyesület" kezdeményezésére Szülőotthon néven 70 ággyal, amelyet 1947. évre 104 ágyra bővítettek. Az épületben 2007. áprilisi bezárásáig Szülészet-nőgyógyászati Osztályunk dolgozott, a nélkülözhetetlen járóbeteg ellátást biztosító szakambulanciával együtt.
1950-ben a város egy külső megjelenésében ma is modernnek mondható épülettel, a Görgey utcában található Szakorvosi Rendelőintézettel gazdagodott, amely helyet adott a TBC Gondozó Intézetnek is (igaz a főváros kerületei közül az utolsók között hozták ezt létre). A Tüdőgondozóban nem csak Újpest, de a környék (Dunakeszi, Fót, Alag) lakosait is ellátták, két műszakban, 6 orvossal. 1962-ben megnyílt az Ernyőképszűrő Állomás, amely évi 50 000 beteg szűrését volt képes elvégezni. Még 1960. és 1970. között is a tbc-s mortalitás 49%-kal tudott csökkenni, csak 1960-ra szűnt meg a tbc-s gyermekhalálozás Újpesten. A Szakorvosi Rendelőintézetben az önálló baleseti ambulanciából kifejlődve jött létre 1974-től a Baleseti Sebészeti Szakrendelés.
1923-ban a tüdőbetegségben szenvedő gyerekek kezelésére létesült a Jókai utcában a Gyermekrendelő, amelynek 1947-től fokozatosan bővült ki a tevékenysége a többi szakterületre. 2009-től a Görgey utcai Szakorvosi Rendelőintézet épületében kapott elhelyezést, mint Gyermek Szakorvosi Rendelő. A fenntartó Fővárosi Önkormányzat által elrendelten, 2011. októberében a IV. kerületi járóbeteg-ellátási struktúraváltozás következtében a szakfeladat ellátásának kötelezettsége és ezzel együtt a Görgey utcai Szakrendelő épülete Újpest Önkormányzatához került.
2012. január 1-étől a Kórház fenntartója a Magyar Állam lett, intézményünk neve a korábban viselt Fővárosi Önkormányzat Károlyi Sándor Kórház és Rendelőintézetről Károlyi Sándor Kórházra változott. Az egészségügyért felelő belügyminiszter rendelkezése értelmében 2023. április 14-ével az elnevezése Budapesti Károlyi Sándor Kórház lett. Intézményünk állami fenntartású, közfinanszírozott városi kórházi besorolása alapján az Országos Kórházi Főigazgatóság középirányítása, valamint az Észak-pesti Centrumkórház-Honvédkórház fővárosi (vármegyei) irányítása alá tartozik.
Kórházunk jelenleg két, a Nyár utcai és a Baross utcai telephelyen működik, Újpest és Rákospalota fekvőbeteg, valamint Újpest szakambulanciai ellátását végzi. A 2015-2016. években lezajlott szakmaszerkezeti átalakításokat követően intézményünk az Észak-pesti régió krónikus-rehabilitációs egészségügyi központja lett. Feladata ma is az, amely több mint a 100 éve az alapításkor is volt, Újpest és Rákospalota lakosságának, valamint az agglomerációban élők korszerű szakmai színvonalon történő ellátása.